Wiadomości

Stanisław Żaryn: „Mamy świadomość, że w Polsce może działać więcej islamistów”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już pisaliśmy, ABW zatrzymała dziś Czeczena podejrzewanego o związki z Państwem Islamskim. Alvi A. to kolejny radykalny muzułmanin zatrzymany w Polsce.

– Był rozpracowywany od dłuższego czas. Obecnie rozpoznajemy jego środowisko – mówi portalowi tvp.info rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

ABW oświadczyła, że zatrzymany pod koniec listopada Alvi A., Czeczen z rosyjskim obywatelstwem, miał brać udział w walkach na Bliskim Wschodzie po stronie Państwa Islamskiego oraz utrzymywać kontakty z radykalnymi islamistami.

– Alvi A. od dłuższego czasu był w kręgu zainteresowań ABW. Działał w grupie radykałów zajmującej się logistyką powiązanej z organizacją terrorystyczną. Do grupy należało kilka osób, które zostały już rozpoznane przez ABW. Cudzoziemcy zostali wydaleni do kraju pochodzenia – wskazuje Żaryn.

Czeczen został zatrzymany przez ABW za związki z Państwem Islamskim

Alvi A. będzie sądzony w Polsce, gdzie od lat przebywa legalnie. Czeczen jest już oskarżony o organizowanie nielegalnej imigracji, teraz decyzją sądu trafił do aresztu – jest podejrzany o działalność terrorystyczną.

– To są dwie niezależne sprawy – zaznacza rzecznik.

– Obecnie rozpoznajemy środowisko Alviego A., czy są tam osoby zradykalizowane. Zdajemy sobie sprawę, że przesłuchania podejrzanego mogą przynieść nowe informacje w sprawie – dodaje.

ABW cały czas monitoruje osoby, co do których istnieje podejrzenie, że mogą być islamistami.

– Mamy świadomość, że w Polsce przebywają ludzie, którzy mogą być bojownikami radykalnych organizacji, oraz że może u nas dochodzić do radykalizacji muzułmanów. Prowadzimy działania mające na celu zdobycie informacji na temat tych osób. To nasze stałe zadanie – podkreśla rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!