Wiadomości

Stabilnie na rynku pracy. Stopa bezrobocia bez zmian

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Stopa bezrobocia nie zmieniła się względem poprzedniego miesiąca i wyniosła w sierpniu 6,1 proc. – wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W rejestrach urzędów pracy figuruje pół tysiąca mniej osób niż przed miesiącem.

Ze wstępnych danych wynika, że liczba bezrobotnych w końcu sierpnia 2020 roku wyniosła 1 029,0 tys. osób i w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,5 tys. osób, czyli o 0,05 proc.

Spadek liczby bezrobotnych odnotowano w sumie w 10 województwach.

Za to w pięciu województwach (kujawsko-pomorskie, lubelskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie) natężenie bezrobocia zmniejszyło się – spadek kształtował się w przedziale 0,1-0,2 pkt. proc.

Resort pracy szacuje, że w sierpniu stopa bezrobocia nie zmieniła się względem poprzedniego miesiąca i wyniosła 6,1 proc.

Nasze szacunki to kolejny dowód na to, że po okresie zamrożenia gospodarki i wynikających z tego ograniczeniach sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować. Pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły. Niewątpliwie wpływ na to miały działania zaproponowane w tarczy antykryzysowej, która przyczyniła się do ochrony 5 mln miejsc pracy – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Kilka dni temu Eurostat opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia w Unii Europejskiej w lipcu br. Polska ze stopą bezrobocia na poziomie 3,2 proc. jest drugim krajem w UE o najniższej stopie bezrobocia. Lepszy wynik mają tylko Czechy (2,7 proc.)

Wypadamy znacznie lepiej niż unijna średnia notowana na poziomie 7,2 proc.

/gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!