Wiadomości

Srebrna moneta poświęcona stuleciu czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej,

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 złotych, poświęcona stuleciu czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej, trafiła w czwartek 12 kwietnia do obiegu – poinformowała dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego Narodowego Banku Polskiego Barbara Jaroszek.

Jak podkreśliła Barbara Jaroszek, w 2018 r. NBP planuje emisję wielu monet kolekcjonerskich i jednego banknotu kolekcjonerskiego, poświęconego stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Warto spojrzeć na tę akcję nie tylko poprzez pryzmat tego, co działo się wówczas na terenie Polski i co doprowadziło do odzyskania niepodległości, ale również z perspektywy tego, jakie było zaangażowanie Polaków, którzy mieszkali poza granicami kraju. Niewiele osób wie, że wysiłek Polonii zamieszkującej Stany Zjednoczone i Kanadę doprowadził do tego, iż ponad 20 tys. polskich ochotników zasiliło szeregi Armii Hallera, tzw. Błękitnej Armii” – zwróciła uwagę.

Dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego NBP poinformowała, że wprowadzona do obiegu moneta ma nominał 10 zł i będzie sprzedawana w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym NBP w cenie 120 złotych. Autorem jej projektu jest Robert Kotowicz.

„Na obu stronach monety znajdują się postacie z warszawskiego pomnika Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej. W centralnej części rewersu znajduje się postać kawalerzysty Błękitnej Armii na koniu podczas ataku. Dodatkowo w dolnym lewym polu widnieje orzeł ochotników z Ameryki dzierżący w szponach szarfę z napisem <>. Na awersie monety przedstawiono dynamiczną postać żołnierza błękitnej armii, który trzyma w dłoniach sztandar z polskim orłem” – powiedziała.

Barbara Jaroszek poinformowała również, że w ramach serii „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości” 22 maja NBP wprowadzi do obiegu monetę okolicznościową o nominale 5 zł, która zostanie wykonana w standardzie obiegowym.

„Będzie ona wyglądała dokładnie tak samo jak moneta pięciozłotowa obiegowa, ale będzie miała dodatkowo napis <>. Ta moneta trafi do odbiorców w rekordowym i bardzo symbolicznym nakładzie, ponieważ wyemitujemy jej do 38 mln 424 tys. sztuk. Liczba ta odpowiada liczbie obywateli Polski. To jest oczywiście zabieg symboliczny. Nie oznacza to, że każdy z Polaków będzie mógł taką monetę dzierżyć w swoich dłoniach, ale mam nadzieję, że każdy będzie miał szansę spotkać ją w obrocie gotówkowym” – stwierdziła.

Jak dodała, w sierpniu NBP wyemituje banknot kolekcjonerski pn. „Niepodległość” i srebrną monetę w nakładzie do 25 tys. sztuk, skierowaną do młodszych odbiorców.

„Będzie ona będzie miała aktywny QR kod przenoszący kolekcjonerów na stronę internetową poświęconą odzyskaniu przez Polskę niepodległości” – wyjaśniła Barbara Jaroszek.

Według niej, kulminacja emisji monet wydanych z okazji jubileuszu Polski nastąpi w listopadzie.

„Wprowadzimy wówczas do emisji dwie monety w kształcie kuli – niezwykle atrakcyjny, technologicznie skomplikowany projekt – oraz monetę o nominale 1 zł, która będzie miała dokładny wizerunek naszego polskiego złotego. Będzie ona wyemitowana w złocie” – powiedziała Barbara Jaroszek.

Zgodnie z ustawą o NBP, Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pienię­żnych Rzeczypospolitej Polskiej – banknotów i monet. Wszystkie one – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w naszym kraju.

Wszystkie monety i banknoty kolekcjonerskie dostępne są na stronie Narodowego Banku Polskiego: www.kolekcjoner.nbp.pl.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!