Wiadomości

Sprawcy wybuchu w polskim sklepie skazani na dożywocie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trzej mężczyźni odpowiedzialni za doprowadzenie do wybuchu w polskim sklepie w Leicester, w którym w lutym ub.r. zginęło pięć osób, zostali skazani w piątek na karę dożywotniego więzienia. Ich motywem okazała się być próba wyłudzenia ubezpieczenia.

Śledczy ustalili, że zarządzający sklepem 34-letni Aram K. oraz jego dwaj przyjaciele, 37-letni Arkan A. i 33-letni Hawkar H. (żaden z nich nie jest obywatelem Polski), liczyli na to, że po wybuchu uda im się uzyskać 300 tys. funtów ubezpieczenia, które pokryłoby przynoszone przez sklep straty.

Prokuratorzy ustalili, że trzej mężczyźni działali z premedytacją i wiedzieli, że w mieszkaniu nad sklepem znajdują się inne osoby. Jeden z mężczyzn rozlał w piwnicy 26 litrów paliwa, które następnie podpalił, doprowadzając do eksplozji m.in. w instalacji gazowej budynku.

W toku śledztwa ustalono także, że 33-letni Aram K. pozostał po zajściu w sklepie, udając w rozmowach z mediami szok i udając troskę o zdrowie ofiar wybuchu.

Mężczyźni zostali uznani za winnych w grudniu ub.r., a w piątek usłyszeli wymiar kary.

W eksplozji zginęła partnerka Arkana A., Viktorija Ijevleva, którą sprawcy pozostawili na śmierć w sklepie w obawie, że ujawni szczegóły ich działań, a także cztery osoby, które przebywały w mieszkaniu nad sklepem: 48-letnia Mary Ragoobeer, jej dwaj nastoletni synowie Shane i Sean oraz 18-letnia dziewczyna jednego z nich, Leah Beth Reek.

Mąż Ragoobeer, Jose, był w momencie eksplozji poza domem, a ich trzeci syn – Scotty – został znaleziony w rumowisku i uratowany.

Według spisu powszechnego z 2011 roku w Leicester mieszka ok. 330 tys. osób, z czego – jak wynika z szacunków brytyjskiego biura statystycznego (ONS) z 2017 roku – ok. 11 tys. osób to obywatele Polski.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!