Wiadomości

Sprawą pożarów składowisk odpadów zajmie się ABW

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Służby będą nie tylko intensywnie działać w tym zakresie, ale przystępujemy do zmian związanych z importem tych odpadów. Często odpady są wwożone do kraju i do końca nie wiadomo, co wjeżdża. Regulacje zostaną zmieniane, aby inspektor środowiska mógł temu zapobiegać. To będą takie same rozwiązania jak w przypadku paliw. Nie będzie przyzwolenia na takie działania. Miarka się przebrała. Te działania wyglądają na skoordynowane. Są wszelkie poszlaki, żeby można było mówić, że to szereg nieprawidłowości. Nasze służby potraktują ten temat z poważnie i ze starannością — powiedział podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ostatnich pożarów na wysypiskach śmieci.

– W sprawie pożarów wysypisk śmieci nastąpiło zgłoszenie do ABW; zobowiązałem też dzisiaj rano prokuratora generalnego, by podjął zdecydowane działania, jeśli chodzi o prowadzenie różnego rodzaju postępowań — dodał premier.

– Problem narasta i ma to związek z decyzją Chin o zamknięciu własnego rynku na odpady z Europy. Odnotowano bardzo wzmożony nielegalny proceder wwożenia do Polski materiałów, które w naszym kraju nie powinny się znaleźć. Poprosiłem KGP o propozycję do rozwiązań legislacyjnych przygotowywanych przez ministra Kowalczyka, aby służby dostały takie instrumenty, aby mogły skutecznie walczyć z tym nielegalnym procederem — stwierdził z kolei szef resortu spraw wewnętrznych Joachim Brudziński.

– Prowadzimy od stycznia ewidencję firm zajmujących się gospodarowaniem odpadów. Chcemy, aby określić i egzekwować kryteria dopuszczalność składowisk odpadów i wydawanie zezwoleń. Chcemy również skonkretyzować przepisy dotyczące kar za nieprzestrzeganie przepisów — dodał szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk.

Czytaj też:

Ostatnie pożary składowisk odpadów to rezultat zorganizowanej akcji śmieciowej mafii?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!