Europa Wiadomości

Spór Wielkiej Brytanii z Unią Europejską o Gibraltar. Theresa May zapowiada, że nie ustąpi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minęło zaledwie parę dni od rozpoczęcia Brexitu, a już pojawiły się pierwsza spięcia na linii Londyn-Bruksela. Unia, tak jak orzekł Donald Tusk w specjalnym liście ws. Brexitu, nie może zawrzeć porozumienia z Londynem ws. Gibraltaru bez uprzedniego porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią i Hiszpanią.

Tym samym Tusk zachęcił Hiszpanów do podniesienia kwestii Gibraltaru przy brexitowych negocjacjach.

C więcej Tusk stwierdził, że Unia Europejska zamierza poprzeć prawa Hiszpanii do Gibraltaru w związku z Brexitem. Bruksela nie zamierza wypuścić ze swoich rąk, nazywanej przez Anglików „Skały”, a sprawę chce załatwić rękami Hiszpanów.

Brytyjskie media od razu przypomniały sobie o Falklandach i bezkompromisowej postawie Margaret Thatcher. May powiedziała wprost, że Wielka Brytania jest gotowa na wojnę aby bronić swoich praw – grzmią angielskie media.

Ludzie w Gibraltarze wyrazili się jasno, że nie chcą żyć pod zwierzchnictwem Hiszpanii. Gibraltar będzie przez nas broniony z całą stanowczością – zapowiedział brytyjski Sekretarz Obrony Andrew Marr.

Pośród brytyjskiego establishmentu w sprawie Gibraltaru panuje solidarna zgoda i jeden komentarz powtarzany jest niczym echo: nie oddamy go nigdy.

Boris Johnson, brytyjski Sekretarz Spraw Zagranicznych zapowiedział, że „Gibraltar nie będzie podlegał targowaniu w czasie Brexitu”.

– Gibraltar nie jest na sprzedaż i nie może być przehandlowany – zaznaczył Johnson.

Były lider Torysów i bliski współpracownik Margareth Thatcher, lord Michael Howard, stwierdził, że premier Theresa May jest gotowa iść na wojnę aby bronić brytyjskości Gibraltaru.

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w niedzielę, że Londyn nigdy nie odstąpi władzy nad Gibraltarem bez zgody mieszkańców tego leżącego na południu Półwyspu Iberyjskiego brytyjskiego terytorium zamorskiego. Zapewniła, że Gibraltar będzie włączony w proces negocjacji w sprawie Brexitu.

W rozmowie z szefem rządu Gibraltaru Fabianem Picardo premier May oświadczyła, że „nigdy nie zawrze umowy, która przekazałaby mieszkańców Gibraltaru pod inną władzę bez ich wolnej, wyrażonej w sposób demokratyczny woli” – podało Downing Street.

Źródło: express.co.uk/ wolnosc24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!