Wiadomości

Spiskowcy przebywający w tureckiej bazie w Libii mieli zabić prezydenta Tunezji?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kais Saied, który niespełna miesiąc temu dokonał w kraju swoistego puczu, dymisjonując rząd, którego jednym z filarów było Bractwo Muzułmańskie, cieszące się poparciem Turcji, a także rozwiązując parlament, nakazał przeprowadzić przegląd wszystkich umów handlowych z Turcją. Stało się to po wycieku dokumentu, z którego ma wynikać, iż w tureckiej bazie Al-Watiya w zachodniej Libii, przy granicy z Tunezją, przebywa grupa stu spiskowców, którzy planują dokonanie przewrotu w Tunezji i zabić jej prezydenta.

Źródła związane z dowodzoną przez feldmarszałka Chalifę Haftara Libijską Armią Narodową (LNA), która została wyparta z Zachodniej Libii przez siły GNA (przy wsparciu Turcji), ujawniły dokument, z którego wynika, iż w zdobytej podczas tamtej ofensywy bazy lotniczej Al-Watiya, użytkowanej uprzednio przez LNA, a od tamtej pory przez wojska tureckie, przebywa grupa stu spiskowców, która zamierza dokonać przewrotu w Tunezji i zabić prezydenta Kaisa Saieda.

Libijskie MSW, odnosząc się do treści dokumentu, stwierdziło, iż nie ma wiedzy, co dzieje się w bazie Al-Watiya. Prezydent Tunezji poinformował w wygłoszonym przemówieniu, że nakazał anulowanie lub przegląd wszystkich umów handlowych z Turcją. Zamknięte zostały też przejścia graniczne na granicy libijsko-tunezyjskiej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!