Wiadomości

Specjalny przedstawiciel prezydenta USA ds. walki z ISIS podał się do dymisji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Specjalny przedstawiciel prezydenta USA w globalnej koalicji ds. walki z Państwem Islamskim (IS) Brett McGurk zrezygnował ze stanowiska z dniem 31 grudnia – podały w sobotę poinformowane źródła. McGurk był przeciwnikiem ogłoszonej przez Trumpa decyzji wycofania żołnierzy USA z Syrii.

Według anonimowego przedstawiciela Departamentu Stanu, na którego powołuje się Reuter, McGurk złożył swoją rezygnację na ręce szefa tego resortu Mike’a Pompeo. McGurk jest doświadczonym długoletnim dyplomatą, który został powołany na to stanowisko w 2015 r. przez poprzedniego demokratycznego prezydenta Baracka Obamę.

Był zdecydowanym zwolennikiem utrzymania amerykańskich wojsk lądowych w Syrii. Na początku McGurk grudnia mówił dziennikarzom: „Chcemy pozostać na lądzie i zapewnić utrzymanie stabilizacji”. Odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu amerykańskiej polityki wobec Syrii, a zwłaszcza w udzielaniu poparcia zdominowanym przez Kurdów Syryjskim Siłom Demokratycznym (SDF), które odegrały główną rolę w walkach z IS w północnej Syrii.

Był też jednym z architektów porozumienia z Iranem z 2015 r. przewidującego ograniczanie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Trump wycofał się w tym roku z tego porozumienia. McGurk miał planowo odejść ze swego stanowiska w lutym przyszłego roku.

Prezydent Trump w ub. środę ogłosił niespodziewanie, że wycofa ok. 2 tys. żołnierzy USA z Syrii bowiem „Państwo Islamskie zostało pokonane”. Obserwatorzy podkreślają że twierdzenie to jest co najmniej wątpliwe a dokonując tego nagłego zwrotu Trump podważył jeden z filarów amerykańskiej polityki na Bliskim Wschodzie i zaalarmował sojuszników.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!