Wiadomości

Soros i rząd Niemiec sponsorują ekologów blokujących przekop Mierzei Wiślanej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Organizacje pozarządowe zaangażowane w walkę z przekopem Mierzei Wiślanej otrzymują finansowanie z zagranicznych źródeł m.in. przez Georga Sorosa oraz niemiecki rząd. Sprawę opisał portal wpolityce.pl.

Wśród najbardziej aktywnych organizacji próbujących zablokować przekop mierzei wymienia się Eko-Unię, której aktywiści złożyli w lutym br. skargę do Komisji Europejskiej. Eko-Unia – jak pisze portal wpolityce.pl 6 jest częścią szerszej koalicji „Ratujmy rzeki”, finansowanej przez Fundację Batorego, którą z kolei wspiera George Soros. Fundacja Batorego przekazała na rzecz koalicji 100 tys. zł.

Innym podmiotem działającym przeciw przekopowi Mierzei Wiślanej jest Fundacja Heinricha Bölla. Funkcjonuje ona pod auspicjami rządu Niemiec. Ma też powiązania z partią „Zielonych”. Jak podaje raport za rok 2017, fundację finansują przede wszystkim niemieckie Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych Niemiec. Instytucje te wydały na fundację kilkadziesiąt milionów euro.

Fundacja Bölla współpracuje z polskim lewicowym portalem oko.press. Publikowane są tam artykuły dotyczące przekopu mierzei i innych zagadnień związanych z problematyką ekologiczną, opatrzone adnotacją: „Tekst powstał we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!