Wiadomości

Sondaż pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl: Sześć partii w Sejmie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

PiS może liczyć na prawie 40 proc. głosów – wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Koalicja Obywatelska przekracza 25 proc.

Gdyby wybory odbyły się w niedzielę wygrałby PiS z wynikiem 39,2 proc. Partia kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego notuje nieznaczny spadek poparcia w stosunku do poprzedniego badania pracowni Estymator z połowy marca. Wyniki najnowszego sondażu Estymator dla DoRzeczy.pl prezentują się następująco:

Prawo i Sprawiedliwość / Zjednoczona Prawica – 39,2 proc. (spadek o 0,4 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego badania)
Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) – 25,4 proc. (wzrost o 0,3 pkt. proc.)
Polska 2050 Szymona Hołowni – 10,9 proc. (w dół o 1,3 pkt. proc.)
Lewica (Nowa Lewica, Razem) – 8,3 proc. (w górę o 0,8 pkt. proc.)
Konfederacja (KORWiN, Ruch Narodowy, Korona) – 7,4 proc. (wzrost o 0,4 pkt. proc.)
PSL-Koalicja Polska – 6,1 proc. (spadek o 0,2 pkt. proc.)

Kukiz’15 odnotował wynik na poziomie 1,8 proc., co oznacza wzrost o 0,3 pp. W relacji z ankietą marcową. Opcję “inni” wskazało natomiast 0,9 proc. pytanych.

Z przeliczenia sondażowych wyników na mandaty wynika, że PiS wprowadziłby do Sejmu 222 posłów (żeby rządzić samodzielnie potrzeba 231 – red.), Koalicja Obywatelska – 129, ruch Hołowni – 48, Lewica – 26, Konfederacja – 20, natomiast PSL – 13. Jeden mandat przypada przedstawicielowi mniejszości niemieckiej.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!