Wiadomości

Sondaż: Polacy nie chcą zakazu rejestracji aut spalinowych i ograniczania obrotu gotówką

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polacy nie chcą zakazu rejestracji samochodów spalinowych ani ograniczania obrotu gotówką – wynika z badania Centrum Badań Polityki Europejskiej.

Z badania pracowni PBS dla Centrum Badań Polityki Europejskiej wynika, że większość Polaków nie chce zakazu rejestracji samochodów spalinowych po 2035 roku. Sprzeciw w tej kwestii wyraża aż 67 proc. respondentów, z czego 46 proc. jest „zdecydowanie” przeciw, zaś pozostałe 21 proc. „raczej” przeciw. Zakaz rejestracji aut spalinowych popiera natomiast 28 proc. badanych, z czego 12 proc. „zdecydowanie”, a 12 proc. „raczej”.

Twórcy badania zwracają uwagę, że zdecydowany sprzeciw wobec planowanego zakazu rejestracji wymyka się tradycyjnym podziałom społecznym w Polsce. Sceptyczni są zarówno mieszkańcy wsi (74 proc.), małych miast (71 proc.), średnich ośrodków (66 proc.), jak i metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców (56 proc.). Zakazu nie chce 60 proc. ankietowanych z wyższym wykształceniem, 68 proc. ze średnim oraz 71 proc. badanych z wykształceniem zawodowym i podstawowym.

Przypomnijmy, że pod koniec marca Rada Unii Europejskiej przegłosowała przepisy, które mają sprawić, że na naszych drogach będzie mniej samochodów z silnikami benzynowymi i diesla. Datą graniczną ma być 2035 rok.

Uczestników badania zapytano też o ich podejście do likwidacji obrotu gotówkowego i przejścia wyłącznie na transakcje bezgotówkowe. W tym wypadku sprzeciw jest jeszcze większy niż w przypadku zakazu rejestracji aut spalinowych, wyraża go aż 81 proc. ankietowanych, z czego „zdecydowanie” 58 proc., zaś „raczej” 23 proc. Likwidacji obrotu gotówkowego i przejście na transakcje bezgotówkowe chce jedynie 17 proc. respondentów.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!