Wiadomości

Sondaż: Jak Polacy oceniają wprowadzenie stanu wyjątkowego?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

“Jak ocenia Pani/Pan decyzję rządu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią?” – takie pytanie zadano uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Od północy 3 września w miejscowościach położonych wzdłuż granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony rozporządzeniem prezydenta po przekazaniu mu uchwały w tej sprawie przez rząd. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy na granicy ma obowiązywać 30 dni. Wprowadzenie stanu wyjątkowego to odpowiedź na kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy.

Okazuje się, że 38,5% respondentów dobrze ocenia decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Przeciwnego zdanie jest 30,1% pytanych. Nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi 31,4% badanych.

– Pozytywny stosunek do wprowadzenia stanu wyjątkowego zdecydowanie częściej wyrażają mężczyźni (43%) niż kobiety (34%). Częściej niż pozostali respondenci postanowienie rządu pozytywnie oceniają osoby między 35 a 49 rokiem życia (43%) i te posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe (44%). Wprowadzenie stanu wyjątkowego popiera blisko co drugi mieszkaniec miast liczących od 100 tys. do 199 tys. osób (48%) i nieco mniejszy odsetek respondentów o dochodach mieszczących się w granicach 1001 zł – 2000 zł (46%) – komentuje wyniki badania Klara Goss, senior project manager w SW Research.

/rp.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!