Wiadomości

Sondaż IBRiS: Wyraźny spadek poparcia dla ugrupowania Hołowni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Poparcie dla największych sił od miesięcy pozostaje na podobnym poziomie. Gdy pojawiają się nowe oferty polityczne, PiS i PO tracą – czytamy na portalu rp.pl.

W badaniu IBRiS z początku grudnia (2–3 grudnia) PiS ma 34,2 proc. To oznacza wzrost o 0,5 pp. w porównaniu z badaniem wykonanym przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” z początku listopada tego roku. Koalicja Obywatelska ma w grudniowym badaniu 28,3 proc. – wzrost o 0,7 pp. w porównaniu z listopadem. Na trzecie miejsce wskoczyła Lewica z wynikiem 9,7 proc. (spadek o 0,4 pp.). Na kolejnym miejscu jest Polska 2050 Szymona Hołowni (8,8 proc., wyraźny spadek o 2,1 pp.). Na kolejnych jest ex aequo PSL Koalicja Polska (5,2 proc., spadek o 0,5 pp.) oraz Konfederacja (5,2 proc., wzrost o 0,2). 8,6 proc. nie wie, na kogo chce głosować. Głosować chce 52,5 proc. ankietowanych, w tym 44,3 proc. „zdecydowanie” chce iść do urn wyborczych, a 8,2 proc. „raczej” zamierza głosować. Niezdecydowanych jest w tym badaniu nieznacznie więcej niż w listopadzie.

Swój start w przyszłorocznych wyborach do Sejmu rozważają Bezpartyjni i Samorządowcy – zgromadzenie sił samorządowych z całej Polski. Bezpartyjni w grudniu 2020 r. zarejestrowali Ogólnopolską Federację „Bezpartyjni i Samorządowcy”. W wariancie, w którym startują, zdobywają w badaniu IBRiS z początku grudnia 2 proc. Co ciekawe, ich pojawienie się sprawia, że zmieniają się przede wszystkim wyniki największych partii, tzn. PO i PiS – na ich niekorzyść. W tej sytuacji PiS może liczyć na 33,2 proc, a Koalicja Obywatelska – na 26,8 proc. To efekt wejścia do sondażu Bezpartyjnych. Lewica zyskałaby 9,7 proc. głosów. Na kolejnych miejscach są: Polska 2050 Szymona Hołowni (8,8 proc.), PSL-Koalicja Polska (5,2 proc.), Konfederacja (5,2 proc.). 8,6 proc. badanych wskazało na odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.

/rp.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!