Wiadomości

Sondaż: Czy Polska powinna stanąć w obronie Szwecji i Finlandii, gdyby zostały zaatakowane przez Rosję?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że 68 proc. badanych jest skłonnych udzielić pomocy Szwecji i Finlandii, zanim uzyskają członkostwo w NATO.

W sondażu zapytano, czy Polska powinna pomóc Szwecji i Finlandii, gdyby przed wejściem tych krajów do NATO zostały zaatakowane przez Rosję. 33,8 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie tak”, a 34,5 proc. – odpowiedzi „raczej tak”. Odpowiedź „zdecydowanie nie” wybrało 6 proc. badanych, a odpowiedź „raczej nie” – 13,3 proc. Zdania w tej sprawie nie miało 12,3 proc. ankietowanych.

Za wsparciem wojskowym dla państw skandynawskich opowiadają się w większym stopniu zwolennicy opozycji (74 proc.) niż Zjednoczonej Prawicy (67 proc.). W większym stopniu to mieszkańcy wsi i miast do 250 tys. mieszkańców, osoby z wyższym wykształceniem (77 proc.). To osoby, które czerpią informacje z TVN 24 oraz prasy (po 84 proc.), ale też „Wydarzeń” Polsatu (81 proc.) oraz „Faktów” TVN (78 proc.). W ostatnich wyborach prezydenckich stawiali oni przeważnie na Rafała Trzaskowskiego (86 proc.) lub Szymona Hołownię (82 proc.).

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!