Wiadomości

Sondaż: Co Polacy myślą o zakazie sprzedaży aut spalinowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Unia Europejska jest coraz bliżej zakazania sprzedaży i rejestracji nowych aut spalinowych od 2035 roku. Co sądzą o tym Polacy?

Pod koniec marca w Brukseli ministrowie krajów Unii Europejskiej odpowiedzialni za energetykę opowiedzieli się za zakazem sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 roku. Reprezentanci Polski jako jedyni zagłosowali przeciw tej decyzji. Bułgaria, Włochy i Rumunia wstrzymały się od głosu. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa napisała na Twitterze: “Naszym zdaniem czynnikiem decydującym o wyborze technologii na kolejne dziesięciolecia powinien być rynek i społeczeństwa, a nie przymus. W marcu Rada UE ostatecznie przegłosowała przepisy w tym zakresie i nowa regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku.

Jak decyzje UE oceniają Polacy? W sondażu United Surveys dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej” ankietowanym zadano pytanie: “Parlament Europejski zdecydował o zakazie sprzedaży na terenie Unii nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku. Czy Pana/i zdaniem jest to dobra czy zła decyzja?”.

Aż 64,7 proc. badanych wskazało, że jest to zła decyzja – 48 proc. wybrało odpowiedź “zdecydowanie zła”, a 16,7 proc. “raczej zła”. Odmiennego zdania było 26,9 proc. ankietowanych – 5 proc. wybrało odpowiedź “zdecydowanie dobra”, a 21,9 proc. “raczej dobra”. Jedynie 8,5 proc. badanych wskazało odpowiedź “Nie wiem/Trudno powiedzieć”.

/dorzezy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!