Wiadomości

Solidarna Polska o zakazie sprzedaży aut spalinowych: Mówimy stanowcze nie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We wtorek Parlament Europejski przegłosował zakaz sprzedaży aut spalinowych w państwach UE. Solidarna Polska protestuje przeciw tej decyzji.

Jak poinformował Parlament Europejski w komunikacie, przepisy torują drogę do celu, jakim są zerowe emisje CO2 z nowych samochodów osobowych i dostawczych w 2035 roku (unijny cel polegający na zmniejszeniu emisji CO2 wytwarzanych przez nowe samochody osobowe i dostawcze o 100 proc. w stosunku do roku 2021). Pośrednie cele redukcji emisji na 2030 rok ustalono na 55 proc. dla samochodów osobowych oraz 50 proc. dla samochodów dostawczych. W praktyce oznacza to, że od 2035 roku w państwach członkowskich Unii Europejskiej nie będzie możliwości zarejestrowania auta spalinowego. Jednymi dostępnymi pojazdami osobowymi i dostawczymi będą auta elektryczne.

Parlament Europejski za zakazem sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku

Przeciwko decyzji UE dotyczącej aut spalinowych protestują politycy Solidarnej Polski. Anna Maria Siarkowska oraz Jacek Ozdoba wzięli we wtorek udział w konferencji prasowej dotyczącej tego tematu.

Politycy powołali się na raport think tanku Warsaw Enterprise Institute, który wskazuje na znaczący wzrost kosztów dla obywateli w przypadku wejścia w życie unijnych przepisów. Wzrosnąć ma m.in. składa obowiązkowego ubezpieczenia OC.

– Solidarna Polska stanowczo mówi “nie” tego typu regulacjom, które ograniczają wolność i są kosztotwórcze – powiedział Jacek Ozdoba, jednocześnie zaznaczając, że Solidarna Polska nie występuje przeciwko autom elektrycznym, lecz przeciw absurdalnym unijnym przepisom.

– Im więcej będzie samochodów elektrycznych, tym wyższe składki OC będziemy musieli zapłacić wszyscy, bo ich poziom zależy od samochodów ogółem, a nie od tego, czy ktoś ma tylko spalinowe, czy też elektryczne – powiedziała z kolei Anna Maria Siarkowska.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!