Europa Wiadomości

Słowacy postanowili postawić na rosyjską szczepionkę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl Słowacja jest drugim po Węgrach państwem Unii Europejskiej, które zdecydowało się nabyć rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi.

Poza Węgrami szczepionkę Sputnik V otrzymała w Europie także Serbia, która uzyskała też możliwość produkcji tego preparatu u siebie na zasadzie licencji. Słowacy zamówili w Rosji 2 mln dawek produkowanej tam szczepionki.

Jak opisał portal Politico, pierwsza transza szczepionek została dostarczona przez Rosjan samolotem transportowym na lotnisko w Koszycach. Rosyjski transport witał sam premier Słowacji Igor Matovič, który przeprowadził na miejscu konferencję prasową. Jak powiedział dostawa z Rosji pomoże przyspieszyć szczepienie ludności o 40 proc. Minister zdrowia Marek Krajčí zaznaczył jednak, że rosyjska szczepionka nie od razu wejdzie do użycia bo czeka jeszcze na formalne zatwierdzenie przez słowacki urząd regulacyjny do spraw leków.

W ramach pierwszej transzy Rosjanie wysłali na Słowację 200 tys. dawek. Kolejne 800 tys. ma dotrzeć do tego kraju w marcu i kwietniu, jak twierdzi Politico powołujący się na Slovak Spectator. Kolejny milion dawek Rosjanie dostarczą w maju i czerwcu.

Jak oceniacie taką decyzję?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!