Europa Wiadomości

Słowacki poseł stracił mandat za krytykę Cyganów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal dzienniknarodowy.pl 5–letni Milan Mazurek, najmłodszy poseł do słowackiej Rady Narodowej z ramienia nacjonalistycznej Partii Ludowej – Nasza Słowacja (Ľudová strana – Naše Slovensko, ĽSNS) i dwukrotny gość Marszu Niepodległości, został wiosną skazany na grzywnę w wysokości 5 tys. euro z ewentualną zamianą w przypadku nieuiszczenia na sześć miesięcy więzienia.

Narodowiec został oskarżony przez bratysławską prokuraturę o „rasistowskie zachowanie”. Chodziło o jego wypowiedzi w programie „Debata na telefon” na falach Radio Frontinus w październiku 2016 r. Według prokuratora wypełniały one znamiona „lekceważących wyrażeń w odniesieniu do określonej grupy etnicznej (tj. Cyganów), miały charakter rasistowski a Mazurek miał wyraźny zamiar wywołać nienawiść wobec członków tej grupy etnicznej”.

Informację, że „150 milionów euro zostanie wykorzystane na domy dla osób pochodzących ze środowisk cygańskich”, Mazurek skomentował mówiąc:

– (…) dla ludzi, którzy nigdy dla naszego narodu, dla naszego kraju nie zrobili nic. Wręcz przeciwnie, zdecydowali się wybrać drogę antyspołecznego życia, a nasz system społeczny jest do bani. My żyjemy przyzwoicie i uczciwie pracujemy, więc państwo pluje na nas, podczas gdy za darmo oddaje im wszystkie pieniądze.

W tym tygodniu sprawa została ostatecznie rozstrzygnięta przez Sąd Najwyższy, który potwierdził wyrok wydany w niższej instancji. Mazurek musi zapłacić jednak dwa razy więcej tj. 10 tys. euro. Ustawa stanowi, że słowacki poseł automatycznie traci miejsce w parlamencie po skazaniu za umyślne przestępstwo. To pierwszy taki przypadek w historii kraju.

Jeśli zapłaci grzywnę, nie będzie dla niego przeszkody w kandydowaniu w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Szanse na reelekcję są spore. Partia wg sondażu Focus z 13-19 sierpnia ma 11.4 % poparcia (uzyskała 8.64 % głosów w wyborach w 2016 r.) a wyborcy doceniają, iż jako jedyna otwarcie mówi o problemach z liczną mniejszością cygańską, szczególnie we wschodniej części kraju.

Mazurka powinien zastąpić w parlamencie 44-letni Milan Špánik, dyrektor regionalny ĽSNS w Trenczynie.

Czyżby Słowacja miała podążać śladami lewicowego Zachodu?

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!