Europa Wiadomości

Słowacja wprowadza stan wyjątkowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal rmf24.pl rząd Słowacji postanowił, że od godz. 6. rano w czwartek na terenie całego kraju obowiązywać będzie stan sytuacji nadzwyczajnej w związku z zagrożeniem koronawirusem – poinformował na konferencji prasowej premier Peter Pellegrini.

Zapewni to – na przykład – państwu pierwszeństwo w zakupywaniu potrzebnych mu towarów, na przykład aparatury do sztucznej wentylacji płuc. Na Słowacji wykryto dotąd 10 przypadków zakażenia koronawirusem.

“Państwo i rząd będą mogły wymusić realizację dostaw lub usług od konkretnych instytucji na terenie Republiki Słowackiej. Ponadto, ale z tego prawdopodobnie nigdy nie skorzystamy, rząd będzie mógł także wymusić na konkretnych osobach, by zrobiły coś na rzecz zwalczania szerzenia się koronawirusa” – powiedział Pellegrini.

Już wcześniej wyjaśnił, że stan sytuacji nadzwyczajnej nie oznacza jakiegokolwiek ograniczenia praw obywateli.

Według premiera, zdarzają się przypadki lekceważenia obowiązku kwarantanny lub wyłudzania zwolnień lekarskich w związku z rzekomym pobytem na zagrożonym terenie. Ostrzegł, że będzie to weryfikowane na podstawie danych przekazanych przez operatorów sieci komórkowych.

Z dnia na dzień kolejne państwa idą tą drogą.

Autor: Justyna Lasota-Krawczyk

Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!