Europa Wiadomości

Słowacja sprowadziła rosyjską szczepionkę. Okazała się jednak nie być identyczna z ustalonym zamówieniem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal medianarodwoe.com rosyjska szczepionka, którą sprowadzono na Słowację, okazała się nie być identyczna z opisywaną w „Lancet”. Twierdzi portal słowackiej gazety „DennikN” dysponujący raportem Państwowego Urzędu Kontroli Leków i ministerstwa zdrowia. Są też braki w dokumentacji.

Według portalu w raporcie ma być stwierdzenie, że rosyjska szczepionka, okazała się nie być taka, jak opisywano w lutym 2021 r. w czasopiśmie „Lancet”. Sputnika V na Słowację sprowadził ówczesny premier Igor Matovicz.

Szczepionka przeszła badania w laboratoriach SUKL. Na ich podstawie nie można jednak definitywnie zdecydować o użyciu preparatu, który nie ma akceptacji Europejskiej Agencji Leków. Nie ma też dostępu do wszystkich dokumentów dotyczących samej produkcji i bezpieczeństwa Sputnika V.

Badane próbki mają się też różnić od rosyjskich szczepionek podawanych w innych krajach. Słowacja sprowadziła 1 marca br. partię 200 tys. sztuk szczepionek z zamówionych dwóch milionów. Władze słowackie nie potwierdziły przyjęcia kolejnych dostaw rosyjskiej szczepionki.

Okazało się, że sprowadzanie szczepionki na Słowację odbywało się w trybie tajnym. Wpłynęło to na stosunki między partiami koalicji rządowej, kryzysu między nimi i ostatecznie rekonstrukcji gabinetu.

Nowym premierem został Eduard Heger, dotychczasowy minister finansów. Były premier natomiast objął jego resort. W rządzie nie ma także Marka Krajcziego, który był ministrem zdrowia i wydał zgodę na jej wykorzystanie, uzależniając je od wyników badań SUKL.

Co wy na to?

Źródło: medianarodowe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!