Europa Wiadomości

Słowacja rezygnuje ze szczepienia Sputnikiem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak informuje portal nczas.com ponad 18 500 osób zostało zaszczepionych na Słowacji Sputnikiem V. Na „euro-paszporty” koronawirusowe nie mają co liczyć. Słowacja oficjalnie zaprzestała stosowania rosyjskiej szczepionki we wtorek 31 sierpnia.

Ostatnie sześć osób, które wybrało drugą dawkę – ogłosiło Ministerstwo Zdrowia w Bratysławie. W sumie ponad 18 500 osób zostało zaszczepionych Sputnikiem V – powiedziała Zuzana Eliasova, rzecznik Ministerstwa.

Słowacja kupiła w marcu 200 000 dawek szczepionki Sputnik, stając się, po Węgrach, drugim krajem w Unii Europejskiej, w którym stosowano ten produkt. Nie został on jednak dopuszczony przez Europejską Agencję Leków.

Zakup ten podzielił klasę polityczną i doprowadził nawet do dymisji premiera Igora Matovicia. Dodatkowo popyt na tę szczepionkę był niski. Rosja odkupiła w lipcu 160 000 niewykorzystanych dawek.

W czerwcu nowy premier Eduard Heger mówił, że decyzja Słowacji o zakupie rosyjskich szczepionek została podjęta z powodu presji czasu i problemów z dostawami szczepionek w UE. Słowacja, która ma 5,4 miliona mieszkańców, odnotowała łącznie 394 923 przypadki Covid-19 i 12 548 zgonów.

Co wy na to?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!