Wiadomości

Śledztwo ws. umów koncesyjnych na budowę autostrady A2, tzw. Autostrady Kulczyka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Będzie śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia przez urzędników obowiązków przy podpisywaniu umów koncesyjnych na budowę autostrady A2 między Koninem a Świeckiem, czyli tzw. autostrady Kulczyka – ustalił portal tvp.info. Polecił je wszcząć Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

– Opłaty za korzystanie z autostrady są horrendalne. Stawki za przejazd odcinkiem z Konina do Nowego Tomyśla są najwyższe w Europie, a od stycznia jeszcze wzrosły. Ustala je prywatna spółka i jeszcze przez kolejnych 19 lat, dopóki nie wygaśnie koncesja, może je podwyższać praktycznie bez ograniczeń. Stąd wątpliwości, czy przy podpisywaniu przez poprzednie rządy umów koncesyjnych zagwarantowano interesy państwa i samych Polaków – mówi portalowi tvp.info osoba znająca kulisy sprawy.

Z początkiem tego roku spółka Autostrada Wielkopolska po raz kolejny podniosła opłaty za przejazd A2 między Koninem a Nowym Tomyślem – do 60 zł za 150-kilometrowy odcinek, czyli 40 groszy za kilometr. Tłumaczyła to kosztami utrzymania drogi i koniecznością spłaty zaciągniętych przez siebie kredytów. Na najdroższej autostradzie w Polsce jeszcze przez 20 lat warunki ustalać będą Kulczykowie.

Jak wynika z informacji portalu TVP Info, prokuratura ma zbadać okoliczności przyznania spółce Autostrada Wielkopolska koncesji na budowę dwóch kluczowych odcinków A2 i warunki umów. Sprawdzi też, jaką rolę odegrali przy tym reprezentujący poprzednie rządy ministrowie i podlegli im urzędnicy. Będzie ustalać, czy doszło do przestępstwa.

Tajne umowy na budowę A2, zawarte ze spółką Autostrada Wielkopolska, w której znaczące udziały ma rodzina zmarłego miliardera Jana Kulczyka, od lat budzą wielkie kontrowersje.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!