Wiadomości

Śledztwo dotyczące tzw. mafii paliwowej – kolejny zatrzymany

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze CBA prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku śledztwo przeciwko grupie przestępczej działającej w zakresie obrotu paliwami płynnymi. Status podejrzanych w śledztwie uzyskało ponad 190 osób.

Funkcjonariusze łódzkiej Delegatury CBA zatrzymali kolejną osobę powiązaną z zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się nielegalnym obrotem paliwami. Czynności przeprowadzono w związku z wielowątkowym śledztwem prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

Ustalenia śledczych wskazują, że grupa wprowadziła do obrotu, a następnie fikcyjnie fakturowała towary w postaci oleju napędowego, oleju smarowego, benzyny oraz oleju rzepakowego. Działalność ta odbywała się z wykorzystaniem tzw. znikających podatników oraz buforów. Pomiędzy firmami odbywał się fikcyjny obrót paliwami. Wystawiano poświadczające nieprawdę faktury i dokumentację księgową. Działalność ta spowodowała uszczuplenia w podatku VAT na kwotę ponad 700 milionów złotych. Łącznie w śledztwie zarzuty usłyszało ponad 190 osób.

We wtorek w związku z tą sprawą zatrzymano w Warszawie kolejną osobę. Tym razem jest to kobieta, która zgodnie z ustaleniami śledczych złożyła fałszywe zeznania w trakcie prowadzonego postępowania. Wszystko wskazuje na to, że poświadczała nieprawdę w dokumentach uwiarygadniających dokonanie zakupu towaru i przelanie zaliczki za ten towar w wysokości 2,9 mln zł, gdy faktycznie środki te, przeznaczone miały być na działalność przestępczą. Zatrzymana usłyszała zarzuty w prokuraturze. Prokurator zastawał wobec niej dozór i zakaz opuszczania kraju.

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Sprawa jest rozwojowa, a czynności są dalej prowadzone.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!