Wiadomości

Śledczy ustalili, że grupa mogła wystawić nierzetelne faktury na kwotę ponad 50 mln zł

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

CBŚP, wspólnie z KAS i Prokuraturą Okręgową w Zamościu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która przy pomocy sieci spółek generowała koszty, pozwalające zaniżać należny podatek VAT. Śledczy ustalili, że grupa mogła wystawić nierzetelne faktury na kwotę ponad 50 mln zł. Dwie osoby zatrzymane są podejrzane o kierowanie tą grupą.

Policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu, przeprowadzili działania na terenie województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Wówczas to zatrzymano 9 osób. Akcje przeprowadzono w ramach śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku poprzez wystawianie „pustych” faktur VAT. W trakcie działań funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych, siedziby biur oraz spółek, w efekcie czego zabezpieczono dużą ilość dokumentacji finansowo-księgowej, sprzęt elektroniczny, a także na poczet ewentualnych przyszłych kar, mienie o wartości 3,5 mln zł.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała na terenie województwa mazowieckiego w latach 2013-2015 i w tym okresie mogła stworzyć sieć spółek z branży przemysłowej. Firmy zamieszane w przestępczy proceder częściowo obracały fakturami nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, „robiąc” koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu podmioty te miały możliwość obniżenia należnego podatku VAT. Śledczy ustalili, że grupa wystawiła nierzetelne faktury na kwotę ponad 50 mln zł. Z wstępnych ustaleń wynika, że uszczuplenia Skarbu Państwa w wyniku działania podejrzanych wyniosły blisko 3 mln zł.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie wszystkie osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, „prania pieniędzy”, a dwie osoby kierowania tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów oraz karnoskarbowych. Sąd tymczasowo aresztował 4 osoby. Podejrzanym grożą kary do 12 lat pozbawienia wolności.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!