Wiadomości

SLD i jego przystawki kombinują, jak obejść prawo, wynika z dokumentu, do którego dotarł tygodnik “Wprost”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po wyborach parlamentarnych Wiosna ma przestać istnieć i połączyć się z SLD, który będzie przekazywał „pod stołem” partii Razem jedną piątą swojej subwencji z budżetu państwa – pisze „Wprost”.

Tygodnik „Wprost” dotarł do tajnego załącznika przyjętego wraz z uchwałą Rady Krajowej partii Razem. Zdaniem tygodnika, niektóre zapisy dokumentu mogą być obejściem prawa.

„W dokumencie z początku sierpnia zawarte są ustalenia dotyczące wspólnego startu w wyborach parlamentarnych oraz planów dalszej współpracy SLD, Wiosny i Razem. Okazuje się, że liderzy tych partii przyjęli ustalenia, o których – mówiąc delikatnie – nie informują opinii publicznej” – czytamy we „Wprost”.

„W dokumencie czytamy, że SLD zobowiązuje się do finansowania wskazanej przez Razem organizacji pozarządowej »na poziomie 20 proc. uzyskanej subwencji, w oparciu o czteroletnią umowę, z sankcjami prawnymi uniemożliwiającymi jej rozwiązanie przed terminem«. Z tajnego dokumentu wynika też, że Wiosna i SLD planują po wyborach powołanie wspólnej partii. Przy czym nie oczekują od Razem, że się do nich przyłączy. Razem zagwarantowało sobie też prawo do powołania niezależnego koła w przyszłym Sejmie” – stweerdza „Wprost”.

„Wygląda mi to na próbę obejścia ustawy o partiach politycznych” – cytuje tygodnik Annę Godzwon, eksperta w dziedzinie prawa wyborczego.

„Rzecz w tym, że zgodnie z przepisami majątek partii może być przekazywany tylko na cele statutowe lub organizacyjne” – dodaje Godzwon.

/Wprost/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!