Wiadomości

Skok na kasę Polaków! Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską do zabrania Polakom pieniędzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, w czwartek 5 maja posłowie w Parlamencie Europejskim przyjęli rezolucję ws. wymiaru sprawiedliwości w Polsce i na Węgrzech. Przegłosowany dokument ma wywrzeć presję na Komisji Europejskiej.

“Parlament Europejski przegłosuje dzisiaj rezolucję o sytuacji praworządności w Polsce i na Węgrzech. Dziennikarka RMF FM w Brukseli zapoznała się już z projektem tego dokumentu, który uzgodniły już wstępnie cztery największe ugrupowania, a więc: Europejska Partia Ludowa, socjaldemokraci, liberałowie, zieloni i skrajna lewica. Oznacza to, że projekt zostanie przyjęty, bo jest zapewniona większość” – informowało RMF FM w czwartek przed południem.

Rezolucja PE wzywa Komisję Europejską do uruchomienia wobec Polski mechanizmu “pieniądze za praworządność”. Przypomnijmy, że 27 kwietnia KE formalne wszczęła postępowanie przeciwko Węgrom. PE naciska, by wobec Polski poczyniono ten sam krok.

“Już na wstępie eurodeputowani zaznaczyli w rezolucji, że sytuacja praworządności w obu krajach “stale się pogarsza”. Najmocniejszy punkt dotyczy jednak Polski. To artykuł 14. tej rezolucji. Europarlament “zauważa z zaniepokojeniem, że Komisja nie wszczęła” wobec Polski mechanizmu warunkowości” – czytamy.

Rezolucja wzywa także KE i Radę UE by nie zatwierdziły polskiego i węgierskiego KPO dopóki kraje te “nie spełnią w całości wszystkich skierowanych do nich zaleceń w dziedzinie praworządności w ramach europejskiego semestru i dopóki nie wykonają wszystkich dotyczących ich wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka”.

Katarzyna Szymańska-Borginon poinformowała, że rezolucja nt. praworządności w Polsce i na Węgrzech przeszła wraz z art. 14. “Za było 426 eurodeputowanych, przeciw 133, wstrzymało się od głosu 37” – informuje dziennikarka.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!