Wiadomości

Skoda testuje możliwości sieci 5G w swojej siedzibie w mieście Mladá Boleslav

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

To, jak przydatna może być technologia 5G, sprawdza Skoda, która planuje zaimplementować tę technologie w swoich rozwiązaniach – informuje portal wprost.pl.

Skoda uruchomiła prywatną sieć 5G w swojej siedzibie w mieście Mladá Boleslav. Ultraszybka i niezawodna technologia transmisji danych, zaimplementowana we współpracy z Vodafone, ma otworzyć przed marką nowe możliwości produkcyjne.

Okazuje się, że standard 5G otwiera nowe możliwości dla autonomicznego transportu w logistyce, rozszerzonej rzeczywistości w produkcji i dla wielu innych zastosowań. Jednym z przykładów jest aplikacja Fata Morgana. Umożliwia ona zdalne wsparcie pomiędzy konserwatorami i ekspertami technicznymi obecnymi na dwóch różnych kontynentach, przy tworzeniu cyfrowego bliźniaka w czasie rzeczywistym i komunikację za pomocą obiektów 3D w rozszerzonej rzeczywistości. – Technologia ta wykorzystuje znacznie szybszy przepływ danych i mniejsze opóźnienia łączności dostępne w 5G. Okulary Microsoft HoloLens 2 poprawiają również wydajność cyfrowego bliźniaka i skanowanego obszaru – dodaje Michael Oeljeklaus, członek zarządu Skody ds. produkcji i logistyki.

Sieć badawcza 5G umożliwia bezpieczną transmisję danych lokalnie w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie wykorzystuje technologię 5G Standalone (SA), która jest jednym z pierwszych komercyjnych wdrożeń SA 5G w Czechach. Sieć Skody, używa prywatnego pasma częstotliwości, które jest unikalne dla inteligentnej fabryki marki. Według zapewnień ekspertów, pozwala na niezawodną, bezprzewodową transmisję danych i nawet przy dużym obciążeniu gwarantuje wystarczającą przepustowość. Dzięki 5G opóźnienie, czyli czas potrzebny na przesłanie danych do czujników, maszyn, pojazdów lub innych urządzeń, może się zmniejszyć nawet do kilku milisekund. To sprawia, że ta technologia jest znacznie szybsza niż WLAN czy inne metody komunikacji bezprzewodowej.

Jak podkreślają specjaliści ze Skody, mobilna prywatna sieć 5G umożliwia implementacje nowych technologii w ramach koncepcji Smart Factory, np. w obszarach Przemysłu 4.0, sztucznej inteligencji i współdzielenia danych. Kolejnym krokiem będzie przesyłanie danych do gotowych pojazdów. Innym obszarem zastosowania jest inteligentne tworzenie sieci robotów i bezprzewodowych narzędzi montażowych.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!