Wiadomości

Skazany za oszustwa w Polsce Rafał Gaweł otrzymał norweskie obywatelstwo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Skazany prawomocnym wyrokiem za oszustwa finansowe Rafał Gaweł otrzymał właśnie norweskie obywatelstwo – wynika z najnowszych ustaleń portalu DoRzeczy.pl. To znacznie komplikuje proces ścigania działacza, który zbiegł do Norwegii przed karą więzienia. Ponadto, założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych nie może być poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania, bo Norwegia nie jest członkiem UE.

Kim jest Rafał Gaweł, naszym czytelnikom tłumaczyć chyba nie trzeba. Założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych okazał się zwykłym oszustem, który to za malwersacje finansowe został skazany prawomocnym wyrokiem na dwa lata bezwzględnej odsiadki.

W jednym przypadku chodziło o oszustwo na szkodę banku (kwota zarzucanego wyłudzenia to 240 tys. zł), a w pięciu kolejnych – o oszustwa na szkodę prywatnych przedsiębiorców, którym oskarżony miał nie zapłacić za odebrane towary (chodzi o kwoty rzędu kilku, kilkudziesięciu tysięcy złotych). Dwa kolejne zarzuty dotyczyły udaremnienia egzekucji wierzytelności.

Rafał Gaweł prawomocnie skazany na dwa lata więzienia

Do więzienia jednak Rafał Gaweł nie trafił, bowiem uciekł do Norwegii, gdzie – jak poinformował – złożył wniosek o azyl polityczny:

Założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych ubiega się o azyl polityczny w Norwegii

Wiceminister sprawiedliwości Łuksz Plebiak poinformował portal DoRzeczy.pl, że 9 kwietnia b.r. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zawiadomiła tamtejszy Sąd Okręgowy, że prokurator będzie występował o tymczasowe aresztowanie i ekstradycję Rafała Gawła z terytorium Norwegii, wskazując także, że ta decyzja ma związek z podejrzeniem popełnienia innych przestępstw niż te, za które Gaweł został skazany.

– Taki wniosek za pośrednictwem Prokuratury Krajowej trafił do Ministerstwa Sprawiedliwości, bo taka procedura obowiązuje w tym wypadku. W efekcie tego 27 maja wystąpiłem do Ministra Sprawiedliwości i Imigracji Królestwa Norwegii przekazując ów wniosek o aresztowanie i ekstradycję skazanego do Polski. Czekamy na odpowiedź w tej sprawie – stwierdził wiceminister Plebiak.

Teraz sprawy skomplikowały się jeszcze bardziej, bowiem Norwegia przyznała mu obywatelstwo swego kraju.

– Taką decyzję władz norweskich, wydaną przy pełnej świadomości jego kryminalnej działalności, przyjmuję z dużym zaskoczeniem – stwierdził rozmówca portalu DoRzeczy.pl.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!