Wiadomości

Skazany za oszustwa Rafał Gaweł otrzymał azyl w Norwegii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Skazany prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia za oszustwa Rafał Gaweł, twórca Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, otrzymał w azyl w Norwegii. Po wydaniu przez sąd wspomnianego orzeczenia, zamiast zgłosić się do zakładu karnego, uciekł za granicę – pisze portal TVP Info.

Gaweł, który w Polsce zajmował się zaszczuwaniem ludzi, a przy tym znany jest jako oszust i przekręciarz, twierdził, że został skazany w „niesprawiedliwym procesie, na podstawie sfabrykowanych dowodów”. Przybył do Norwegii w styczniu 2019 r. i natychmiast złożył wniosek o azyl, który już po dwóch dniach został odrzucony.

Wnioskodawca odwołał się od tej decyzji, a instancja apelacyjna (Rada Apelacyjna) uznała wyjaśnienia Gawła za przekonujące i przyznała mu status uchodźcy oraz prawo pobytu na rok (może ono zostać przedłużone).

Warto przypomnieć, że w 2018 r. Rzeczpospolita Polska udzieliła azylu Norweżce i jej nieletniej córce, które uciekły ze swojego kraju w obawie przed nieuzasadnionym przymusowym oddaniem dziecka do pieczy zastępczej.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!