Wiadomości

Skandal w Wołkowysku – dyrektorka polskiej szkoły kazała usunąć biało-czerwone elementy ubrań i dekoracji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas uroczystości pasowania na ucznia pierwszoklasistów Polskiej Szkoły w Wołkowysku jej dyrektor Halina Bułaj kazała usunąć biało-czerwone elementy ubrań i dekoracji – informuje portal znadniemna.pl. W obronie polskich barw narodowych – m.in. biało-czerwonych baloników – stanęła obecna na uroczystości konsul Anna Pustuł z Konsulatu Generalnego RP w Grodnie.

21 października w Polskiej Szkole w Wołkowysku odbyła się ważna uroczystość: w poczet uczniów szkoły przyjęto 27 pierwszoklasistów.

„Z tej okazji pod okiem pedagogów uczniowie szkoły przygotowali program artystyczny, prezentując swoje zdolności wokalne i recytatorskie” – opisuje przebieg uroczystości pan Walenty, który poinformował o wszystkim portal znadniemna.pl.

Po złożeniu przez pierwszoklasistów ślubowania, pasowania ich na uczniów szkoły dokonała osobiście pani dyrektor – Halina Bułaj, a obecna na uroczystości konsul Anna Pustuł z Konsulatu Generalnego RP w Grodnie wręczyła dzieciom nowiutkie szkolne plecaki.

„Tego dnia nie obeszło się jednak bez przykrych incydentów” – informuje pan Walenty, tłumacząc, że dyrektor Halina Bułaj zażądała, aby uczniowie zdjęli z ubrań kokardy i wstążki, wykonane w polskich barwach narodowych.

Z jego relacji wynika, iż pani dyrektor argumentowała swoje żądanie tym, że „uroczystość nie odbywa się w szkole polskiej, lecz w białoruskiej”. Po tym, jak uczniowie zaczęli zdejmować ze swoich ubrań biało-czerwone kokardy i wstążki, pani dyrektor wydała rozporządzenie, aby usunąć z sali, w której odbywała się uroczystość, elementy dekoracji, m.in. biało-czerwone baloniki, nawiązujące kolorystycznie do polskich barw narodowych.

Wobec zainicjowanej przez panią dyrektor kolorystycznej cenzury zaprotestowała konsul Anna Pustuł. Po jej interwencji pani dyrektor wycofała swoje żądania i pod koniec uroczystości dzieciaki mogły znowu przyczepić do swoich ubranek biało-czerwone kokardy i wstążki. Uratowane zostały też biało-czerwone baloniki.

/znadniemna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!