Wiadomości

Siły protureckie odparły atak na Trypolis. Baszaga wycofał się do Misraty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Próba przejęcia władzy nad stolicę Libii przez siły Fathi Baszagi zakończyła się niepowodzeniem. Wspierające go siły w Trypolisie zostały spacyfikowane, a wierne mu oddziały, które próbowały nacierać na stolicę Libii od strony Misraty, zmuszone zostały do odwrotu.

Przypomnijmy, że po obaleniu Kadafiego i krwawej wojnie domowej w Libii do niedawna funkcjonowały dwa ośrodki władzy. Stojący na czele Libijskiej Armii Narodowej (LNA) feldmarszałek Chalifa Haftar, były generał armii Kadafiego, który później dołączył do buntu przeciwko niemu, początkowo kontrolował wschodnią część kraju, przede wszystkim wybrzeże, z głównym ośrodkiem w Bengazi, ale także kilka punktów w zachodniej części kraju, w tym wielką bazę lotniczą Al-Watiya, leżącą w odległości 27 km od granicy z Tunezją. Na początku 2019 roku przejął Haftar kontrolę nad bogatą w ropę pustynią na południu kraju, a 4 kwietnia ruszył ze swymi wojskami na Trypolis. Jednakże dwie wielkie bitwy – Al-Watiya i Trypolis – stoczone wiosną 2020 roku zakończyły się zwycięstwem wspieranych przez Turcję sił Rządu Porozumienia Narodowego (GNA). Ale Feldmarszałek Chalifa Haftar, wspierany przez Rosję, nie został dobity. W efekcie zdołał on utrzymać kontrolę nad wschodnią częścią kraju. Front stanął…

Fathi Baszaga był jedną z kluczowych postaci wspieranego przez Turcję Rządu Porozumienia Narodowego (GNA), przegrał jednak walkę o władzę z Abdelhamidem Dbeibahe. Nie pogodził się jednak z przegraną, mając spore wpływy zwłaszcza w Misracie i w szeregach stacjonujących tam jednostek wojskowych. W rezultacie sytuacja stała się wybuchowa, bowiem w “protureckiej” zachodniej Libii zaistniały dwa zwalczające się ośrodki władzy. W ostatnich dniach pojawiły się sygnały, iż Baszaga może liczyć na poparcie feldmarszałka Chalify Haftara.

Na stronę Baszagi przeszedł też zdymisjonowany generał Osama al-Dżuwajli, były dowódca Zachodniego Regionu Armii Libijskiej, który odegrał kluczową rolę w walkach toczonych przed dwoma laty z siłami Haftara. Teraz część oddziałów stacjonujących w Trypolisie opowiedziała się po jego stronie.

W Trypolisie wybuchły walki, a w jego kierunku ruszyły kolumny wojsk wiernych Baszadze. Decydująca okazała się postawa jednostek szkolonych przez Turków, które pozostały wierne Dbeibahe. Na kolumny Baszagi uderzyły drony Bayraktar TB2. We wczorajszych walkach, jak podał libijski resort zdrowia, zginęło 13 osób, a 95 osób zostało rannych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!