Wiadomości

Silne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Dużo ofiar, ogrom zniszczeń

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trzęsienie ziemi zniszczyło 1710 budynków w całej Turcji. Zginęły co najmniej 284 osoby – poinformował wiceprezydent Turcji. Jak dodał, co najmniej 2.323 osoby zostały ranne. Kontynuowane są zakrojone na szeroką skalę akcje poszukiwawczo-ratownicze. Jeszcze więcej ofiar jest w Syrii. Według Białych Hełmów co najmniej 120 osób zostało zabitych, a 230 zostało rannych w prowincji Idlib i w północnym Aleppo. Z kolei na terenach kontrolowanych przez siły Asada liczba ofiar śmiertelnych wynosi 234, a co najmniej 650 osób zostało rannych.

Kataklizm dotknął południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Według Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) epicentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości ok. 18 km w odległości ok. 30 km od tureckiego miasta Gaziantep. Nastąpiły one o godz. 4.17 czasu lokalnego (2.17 w Polsce) i trwały kilkadziesiąt sekund. Nieco później nastąpiła seria wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy miał magnitudę 6,7.

Gaziantep ma ponad 1 mln mieszkańców i jest stolicą prowincji. Poniedziałkowe trzęsienie ziemi w Turcji było najpoważniejsze od trzęsienia z 17 sierpnia 1999 r., kiedy zginęło 17 tys. ludzi, w tym w samym Stambule 1 tys.

Kataklizm w północnej Syrii zniszczył setki domów, w tym także wielopiętrowe. Według Białych Hełmów co najmniej 120 osób zostało zabitych, a 230 zostało rannych w prowincji Idlib i w północnym Aleppo. Z kolei na terenach kontrolowanych przez siły Asada liczba ofiar śmiertelnych wynosi 234, a co najmniej 650 osób zostało rannych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!