Wiadomości

Silicon Valley Bank został zamknięty – największe bankowe bankructwo od 2008 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykański Silicon Valley Bank (SVB) został zamknięty. Kontrolę nad depozytami przejęły organy regulacyjne. To największy upadek amerykańskiego banku od 2008 roku – czytamy na portalu i.pl.

SVB jest kluczowym pożyczkodawcą dla firm na wczesnym etapie działania, a także partnerem bankowym prawie połowy amerykańskich firm technologicznych i medycznych, które były notowane na giełdach w 2022 roku. Katastrofa nastąpiła w momencie, gdy bank przyznał, że próbuje zebrać 2,25 miliarda dolarów, by pokryć stratę spowodowaną sprzedażą aktywów, głównie amerykańskich obligacji rządowych, na które wpłynęły wyższe stopy procentowe.

Klienci ruszyli tłumnie do punktów, by wypłacać swoje pieniądze. Akcje odnotowały największy jednodniowy spadek w historii w czwartek, spadając o ponad 60 procent i dalej spadając w sprzedaży po godzinach, zanim handel został wstrzymany. “Silicon Valley Bank stanął w obliczu niewystarczającej płynności i niewypłacalności” – przekazały organy nadzoru bankowego w Kalifornii, w której to firma ma swoją główną siedzibę.

Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów poinformowała z kolei, że przejęła około 175 miliardów dolarów w depozytach przechowywanych przez klientów w banku. Biuro ma zostać ponownie otwarte nie później niż w poniedziałek rano. Wtedy klienci z ubezpieczonymi depozytami będą mieli dostęp do swoich środków. Pieniądze zebrane ze sprzedaży aktywów banku trafią natomiast do nieubezpieczonych deponentów.

/i.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!