Wiadomości

Sikorski chce stworzyć „europejski legion” wojskowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Radosław Sikorski zaproponował utworzenie „europejskiego legionu” wojskowego. – Gdyby potraktować to poważnie, jest to pomysł niebezpieczny. UE to organizacja, gdzie struktura władzy jest niezwykle niejasna, gdzie systemowo łamie się obowiązujące normy traktatowe i reguły. Gdyby w tę strukturę wsadzić jakieś oddziały militarne o niewiadomym przeznaczeniu, to pogłębiłoby tę chorobę Unii – ocenił europoseł Ryszard Legutko.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka i europoseł Radosław Sikorski zaprezentowali w sobotę wizję zmian w polityce zagranicznej. W ramach doktryny politycznej „Bezpieczna Polska” PO chce m.in. odbudowy relacji z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

– Po odsunięciu PiS od władzy, po pierwsze: wyeliminujemy wszelkie naruszenia praworządności oraz prawa europejskiego wytknięte Zjednoczonej Prawicy przez Radę Europy, Komisję Europejską oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – zadeklarował Sikorski.

– Po drugie: staniemy się liderem tworzenia projektu europejskiej obronności, będziemy dążyć do zwiększenia europejskich funduszy na obronę i do stworzenia legionu europejskiej – pierwszej, złożonej z ochotników jednostki podległej instytucjom unijnym – zapowiedział polityk.

O pomysły Platformy był pytany w TVP Info europoseł PiS prof. Ryszard Legutko. Eurodeputowanego zapytano, jak patrzy na pomysł Sikorskiego o utworzeniu „europejskiego legionu”.

Legutko stwierdził, że „to brzmi elegancko, ale to absurdalna propozycja; nie wiadomo, jak miałoby to powstać”.

– Gdyby potraktować to poważnie, jest to pomysł niebezpieczny. UE to organizacja, gdzie struktura władzy jest niezwykle niejasna, gdzie systemowo łamie się obowiązujące normy traktatowe i reguły. Gdyby w tę strukturę wsadzić jakieś oddziały militarne o niewiadomym przeznaczeniu, to pogłębiłoby tę chorobę Unii – wskazał.

Odnosząc się do polityki PO Legutko ocenił, że wielkim marzeniem tej formacji jest „kompletne poddaństwo”. – Stan wymarzony to dla nich taki, gdzie rządzą podmioty zewnętrzne, komisarze z KE, gdzie rządzi Rada Europejska; to jest dla nich idealny stan, że rządzą ci z zewnątrz – zaznaczył.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!