Wiadomości

Siemens opuszcza rosyjski rynek. To spory problem dla rosyjskiej gospodarki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecki koncern Siemens zniknie z rosyjskiego rynku. To spory problem dla rosyjskiej gospodarki, bo oznacza brak dostępu do części zamiennych dla wielu urządzeń.

Jak poinformował dyrektor generalny koncernu Roland Busch, Siemens zaczyna „uporządkowany proces ograniczania działalności przemysłowej w Rosji”. Do jesieni Siemens ma opuścić rosyjski rynek.

Firma rozpoczęła restrukturyzację swojej działalności na rynku rosyjskim w trzecim kwartale. Szacuje się, że na wyjściu z Rosji niemiecki koncern straci ok. 200 mln euro.

Podczas telekonferencji z inwestorami, dyrektor generalny Siemens podkreślał, że koncern może kontynuować serwisowanie urządzeń gazociągu Nord Stream. Stawia jednak warunki, jeśli strona rosyjska nie będzie chciała przy naprawach współpracować, o żadnym serwisie nie będzie mowy.

Restrukturyzacja niemieckiego koncernu oznacza też spore problemy dla rosyjskiej kolei. 13 maja Siemens wypowiedział Rosyjskim Kolejom Żelaznym umowy serwisowe. Dotyczy to zwłaszcza pociągu dużych prędkości Sapsan, który jeździ między Moskwą a Petersburgiem.

Po wyjściu Siemensa z rosyjskiego rynku problem będzie jeszcze większy, bo na rynku nie będzie już części zamiennych. Część wagonów najprawdopodobniej trzeba będzie zdemontować i pozyskać z nich komponenty.

– Obsługa „Sapsanów” teoretycznie może być wykonywana przez przedsiębiorstwa rosyjskie, uważa szef „Związku Pasażerów” Cyryl Jankow, cytowany przez „Rzeczpospolitą” – ale jest problem z częściami zamiennymi.

Do końca czerwca 2022 r. łącznie 1129 firm ogłosiło plany ograniczenia działalności w Rosji lub całkowitego opuszczenia tamtejszego rynku. Ostatecznie zrobiło to 305 firm.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!