Polska Wiadomości

Senat przyjął ustawę dot. sprzedaży węgla przez samorządy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

jak podaje portal polsatnews.pl Senat wraz z poprawkami przyjął ustawę, na mocy której samorządy będą mogły sprzedawać mieszkańcom węgiel po preferencyjnej, nieprzekraczającej 2 tys. zł. cenie. Przyjęto też z poprawkami ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej. W obu przypadkach senatorowie byli jednogłośni.

W czwartek Senat przyjął ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Zgodnie z zapisami ustawy gminy, spółki i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów w cenie 1,5 tys. za tonę i sprzedawać go mieszkańcom w cenie nieprzekraczającej 2 tys. zł za tonę.

Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 95 senatorów, wszyscy byli za.

Zgodnie z poprawkami Senatu za roszczenia dotyczące jakości węgla odpowiada wojewoda. Skład węgla musi być położony do 100 km od gminy, a cena węgla zostaje obniżona z 2200 do 2000 zł. Pośrednictwo w sprzedaży węgla nie wymaga zmian w statutach gmin.

Dodatkowo poprawki zakładają, że gmina może powierzyć innym podmiotom zawarcie umowy sprzedaży węgla. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta może zmienić plan dochodów i wydatków budżetu gminy w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań związanych z wykonywaniem ustawy.

Wieczorem poprawkami izby wyższej, ma zająć się Sejm.

W ubiegły czwartek ustawę przyjął Sejm. Kosz dopłat wynikających z takiego rozwiązania wyniesie ok. 3 mld zł.

W ubiegłym tygodniu w programie “Graffiti” na antenie Polsat News szefowa resortu klimatu Anna Moskwa poinformowała, że według szacunków ministerstwa 600-700 tys. gospodarstw domowych deklaruje, że nie ma zabezpieczonego węgla na zimę.

– Badaliśmy też, czym Polacy zastępują węgiel. 60 proc. zadeklarowała, że zamierza zastąpić go drewnem – dodała. Moskwa zapewniła, że większość gospodarstw jest już w nie zaopatrzona i nie zgłaszała problemu w dostępności tego surowca.

Senat przyjął także z poprawkami rządowy projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

“Za” było wszystkich głosujących nad ustawą 94 senatorów.Ustawa o maksymalnej cenie energii zakłada wprowadzenie maksymalnej ceny za megawatogodzinę. Dla gospodarstw domowych będzie wynosić 693 zł za MWh, a dla samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw 785 zł za MWh.

Poprawki Senatu zmierzają do tego, aby obniżyć wysokość cen maksymalnych prądu do 450 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz do 600 zł za MWh dla sektora MŚP i samorządów wraz z podatkiem VAT i akcyzą.

Poprawki uzupełniają też katalog beneficjentów nowych przepisów m. in. o lotniska samorządowe, wodociągi i kanalizację, organizacje pozarządowe zajmujące się zbiórką żywności, prywatną służbę zdrowia, ogrody działkowe i instytucje samorządowe opiekujące się uchodźcami z Ukrainy.

Źródło: polsatnews.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!