Gospodarka Polska Wiadomości

Senat przyjął prezydencki projekt umożliwiający odzyskanie błędnie przelanych pieniędzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Senat przyjął bez poprawek prezydencki projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Nowe prawo daje możliwość odzyskania błędnie przelanych pieniędzy.

Nowelę bez poprawek poparło 79 senatorów – wszyscy, którzy wzięli udział w głosowaniu. Teraz ustawa trafi do prezydenta, którego była inicjatywą legislacyjną.

Prezydencki minister Andrzej Dera wyjaśniał na ubiegłotygodniowym posiedzeniu komisji senackiej, że projekt ustawy został przygotowany przez prezydenta Andrzeja Dudę w porozumieniu z Rzecznikiem Finansowym, w wyniku skarg klientów banków. Minister podkreślał, że chodziło głównie o przypadki, w których klienci nie mogli od banków uzyskać danych osobowych osób, którym błędnie przelali pieniądze, bo nie pozwalały na to obowiązujące przepisy.

Gdy takie informacje udało się w końcu uzyskać – w wyniku decyzji sądu – błędny odbiorca często zdążył już np. wydać pieniądze i tłumaczył się, że nie wiedział, iż pieniądze nie należały do niego, oraz że nie jest w stanie ich zwrócić – mówił Dera.

W myśl prezydenckiej noweli właściciel konta, na które trafiła błędna wpłata, dostanie od banku natychmiast informację, że to nie są jego pieniądze. Ustawa wprowadza zarazem możliwość egzekucji tych środków, jeśli błędny adresat nie będzie chciał ich dobrowolnie oddać.

Przepisy nakładają na wszystkich dostawców usług płatniczych obowiązek prowadzenia nieoprocentowanego, technicznego rachunku, w celu wykonania obowiązków i działań zmierzających do odzyskania kwoty transakcji płatniczej wykonanej z użyciem nieprawidłowego unikatowego identyfikatora.

Źródło: businessinsider.pl


Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!