Wiadomości

Senat przegłosował ratyfikację Funduszu Odbudowy bez poprawek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Senat uchwalił ustawę w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację przez prezydenta RP decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Do ustawy nie wprowadzono żadnych zmian, to jest preambuły, którą chcieli tam umieścić senatorowie opozycji. „Za” było 98 senatorów, przeciwko nikt, wstrzymało się dwóch.

Senat nie wprowadził w czwartek preambuły do ustawy ratyfikacyjnej związanej z wdrożeniem unijnego Funduszu Odbudowy. Stanowiła ona manifest polityczny opozycji, który z prawnego punktu widzenia mógł utrudnić podpisanie ustawy przez prezydenta. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy.

Pierwszy głosowany był wniosek mniejszości (senatorów PiS), by ustawę przyjąć bez poprawek. W tej sprawie „za” było 47 senatorów, 49 przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Ale także wprowadzenie preambuły do ustawy nie powiodło się. Dopisanie jej poparło 49 senatorów i dokładnie tyle samo było przeciw. W takiej sytuacji marszałek Senatu musiał poddać pod głosowanie wniosek o odrzucenie całości ustawy ratyfikacyjnej FO, który z oczywistych względów nie został poparty przez żadnego z senatorów.

Następne głosowanie było już tylko konsekwencją wcześniejszych decyzji. Za przyjęciem ustawy bez preambuły było 98 senatorów, nikt nie zagłosował przeciw a dwóch senatorów wstrzymało się od głosu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!