Wiadomości

Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o IPN

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Senat poparł w nocy bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub więzienia m.in. za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Za ustawą głosowało 57 senatorów, 23 było przeciwko, a 2 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Debata nad nowelą trwała w Senacie kilka godzin. Senatorowie PO przekonywali partię rządzącą, że w nowelizacji należy doprecyzować przepis karny poprzez wprowadzenie sformułowań o “obozach koncentracyjnych” i “obozach zagłady”. Senatorowie PiS argumentowali jednak, że nie można przyjąć proponowanych poprawek, ponieważ “szkalowanie” narodu polskiego polega na używaniu także innych określeń.

Na pytania senatorów odpowiadał również wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który przekonywał, że przepisy noweli o IPN są potrzebne ze względu na słabość dotychczasowej polskiej polityki historycznej. Nowelizacji bronił także wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

Wcześniej, przed głosowaniem w Senacie, za przyjęciem noweli bez poprawek opowiedziały się senackie komisje: praw człowieka, praworządności i petycji oraz kultury i środków przekazu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!