Wiadomości

Sejm rozpoczął procedowanie projektu ustawy ustawy o Sądzie Najwyższym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Sejmie rozpoczęło się I czytanie projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Zakłada on m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat i utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. 74-stronicowy projekt przedstawia podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Anna Surówka-Pasek.

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda złożył ten projekt w końcu września br. W lipcu zawetował nową ustawę o SN i nowelę ustawy o KRS, uzasadniając to m.in. częściową niekonstytucyjność. Zapowiedział wtedy, że w ciągu dwóch miesięcy przedstawi własne projekty. Uzasadniając weto, Andrzej Duda wskazał że “wpływ Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego na działalność SN byłby ogromny; uprawniona jest obawa przed zagrożeniem dla niezależności tego sądu i jego autorytetu w społeczeństwie”.

Przedstawiając założenia projektu, prezydent Duda mówił, że jedną z głównych propozycji, która ma “charakter prospołeczny” i była przezeń obiecywana w kampanii wyborczej, jest wprowadzenie skargi nadzwyczajnej, czyli możliwości wniesienia skargi od każdego prawomocnego orzeczenia każdego sądu (także w sprawach nie podlegających kasacji do SN).

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!