Wiadomości

Sejm odrzucił projekt ustawy o testowaniu pracowników pod kątem zakażenia SARS-CoV-2

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sejm odrzucił projekt ustawy o testowaniu pracowników pod kątem zakażenia SARS-CoV-2. Za odrzuceniem projektu ustawy głosowało 253 parlamentarzystów, przeciw 152 posłów, od głosu wstrzymało się 37.

Projekt złożyła w Sejmie w czwartek 27 stycznia grupa posłów PiS, a do reprezentowania wnioskodawców upoważniono posła Pawła Rychlika. Zakładał on wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, a także żądanie przez pracodawców informacji o negatywnym wyniku takiego testu. W projekcie nie przewidziano odmiennych regulacji dla osób, które chorowały na COVID-19, które poddały się szczepieniom ochronnym przeciwko COVID-19 i osób niezaszczepionych.

W myśl projektu nieodpłatny test pracownik mógłby wykonać zasadniczo raz w tygodniu. Testy miałby być finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Zgodnie z projektem pracownik, który nie poddał się testowi diagnostycznemu, nadal miałby świadczyć u pracodawcy pracę na dotychczasowych zasadach. Nie byłby z tego względu delegowany do wykonywania pracy poza stałe miejsce pracy bądź wykonywania pracy innego rodzaju, jednak w przewidzianych w projekcie sytuacjach mógłby zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia kogoś koronawirusem SARS-CoV-2.

Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie Sejmu, parlament odrzucił projekt ustawy o testowaniu pracowników pod kątem zakażenia SARS-CoV-2. Aż 24 posłów PiS wyłamało się z dyscypliny partyjnej i zagłosowało za odrzuceniem projektu. Za odrzuceniem projektu ustawy były też kluby KO, Lewicy, Koalicji Polskiej, koła Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia, Kukiz’15, Polskich Spraw, PPS i Ryszard Galla z mniejszości niemieckiej. Wszyscy posłowie, którzy się wstrzymali od głosu, należą do klubu PiS (m.in. Mieczysław Baszko, Rafał Bochenek, Arkadiusz Czartoryski, Jadwiga Emilewicz, Norbert Kaczmarczyk, Kacper Płażyński czy Marcin Warchoł). Ponadto w głosowaniu nie wzięło udziału 18 posłów, z czego większość – 16 – to politycy z klubu PiS (m.in. Zbigniew Ziobro, Iwona Arent, czy Paweł Lisiecki), a dodatkowo Andrzej Szejna z Lewicy i niezrzeszony Zbigniew Ajchler).

/onet.pl, tysol.pl, medianarodowe.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!