Wiadomości

Sędzia Juszczyszyn wzywa UE do podjęcia działań przeciwko Polsce: “Czas na słowa minął”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sędzia Paweł Juszczyszyn udzielił wywiadu niemieckiemu “Der Spiegel”. Wzywa w nim Komisję Europejską do działań ws. reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

– Oczekujemy, że Komisja Europejska podejmie działania. I oczywiście ETS też, i to szybko, Czas na słowa minął. Izba Dyscyplinarna i ustawa kagańcowa muszą zostać zatrzymane – apeluje sędzia Juszczyszyn.

Według niego, jeśli Bruksela pozwoli na stopniowe podważanie praworządności w Polsce, to podobna sytuacja może się wydarzyć także w innych krajach UE.

– Unia Europejska to nie tylko biurokracja i pieniądze, ale przede wszystkim wspólne wartości. Mamy nadzieję, że europejscy politycy nie poświęcą niezależności naszego sądownictwa dla jakichkolwiek politycznych obietnic złożonych przez polski rząd – przekonuje Juszczyszyn na łamach “Der Spiegel”.

– Ktokolwiek łamie prawo i ogranicza wolność, nie można mu ufać. Bez niezależnych sądów nie będzie postępów w sprawach ważnych dla UE: czy gdy chodzi o budżet, czy pod względem bezpieczeństwa, a także w sprawie ochrony klimatu – uważa sędzia.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!