Wiadomości

Sędzia Igor Tuleya pozostaje zawieszony w obowiązkach służbowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Sędzia Igor Tuleya pozostaje nadal zawieszony w obowiązkach służbowych. Rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie wpływa na zmianę stanowiska prezesa warszawskiego sądu okręgowego w tej sprawie – wynika z komunikatu sądu okręgowego. W poniedziałek sędzia Tuleya stawił się w pracy.

W ubiegłym tygodniu Sąd Apelacyjny w Warszawie rozpatrywał skargę prokuratury na decyzje sędziego Igora Tulei o zawieszeniu prowadzonego przez niego postępowania. Sąd apelacyjny uznał stanowisko prokuratura za „oczywiście bezzasadne” i utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.

Sąd uznał, że sędzia Igor Tuleya, któremu w listopadzie ub.r. Izba Dyscyplinarna SN uchyliła immunitet i zawiesiła go w obowiązkach, jest nieprzerwanie sędzią sądu powszechnego i ma prawo orzekać. W uzasadnieniu sąd podkreślił, że odebrać immunitet i zawiesić orzekanie przez sędziego może tylko sąd „niezależny, bezstronny i niezawisły”, sprawiedliwie i jawnie rozpatrujący sprawę, a działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nie spełnia żadnego z tych warunków. S

Igor Tuleya zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przyszedł w poniedziałek rano do sądu okręgowego, aby złożyć wniosek o dopuszczenie do pracy.

– Składam pismo u prezesa. Później trzeba czekać na jego ruch. Podejrzewam, że decyzja już zapadła, niekoniecznie w tym budynku. To kolejna szansa dla prezesa sądu, by opowiedział się, czy stoi po jasnej, czy po ciemnej stronie mocy. Po stronie prawa, czy wprost przeciwnie, niszczy sądy – mówił Tuleya.

– Walczymy do końca. Pamiętajmy, że za tymi chmurami jest słońce i nawet po najdłuższej nocy przyjdzie dzień. Także zwyciężymy – uderzył w patetyczny ton sędzia przed wejściem do sądu.

Tymczasem Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował, że sędzia Igor Tuleya pozostaje nadal zawieszony w obowiązkach służbowych. Jak wskazano w oświadczeniu, orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie rozstrzygnęło tylko i wyłącznie kwestię zasadności postanowienia, wydanego przez Igora Tuleyę o zawieszeniu postępowania karnego.

„Powyższe rozstrzygnięcie nie wpływa na zmianę stanowiska Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie w zakresie konieczności respektowania uchwały Sądu Najwyższego Izby Dyscyplinarnej z dnia 18.11.2020 r. o zgodzie na pociągnięcie sędziego Igora Tuleyi do odpowiedzialności karnej i zawieszeniu w obowiązkach służbowych” – czytamy w komunikacie.

/Polskie Radio 24, rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!