Felietony

Schetyna zmienny jest…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie tylko kobieta zmienną jest… Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zmienia swoje zdanie z taką częstotliwością, że trudno doprawdy za nim nadążyć. Dopiero co kilka dni temu w rozmowie z TVP Info mówił, że jest przeciwko przyjmowaniu uchodźców, choć wcześniej był tego gorącym orędownikiem, ale wczoraj mówił już coś innego.

Mianowicie ponownie zapewniał, że jego partia jest gotowa ich przyjmować. Czyżby w międzyczasie został zdyscyplinowany przez tych, którzy rozdają karty w UE i który partia Grzegorza Schetyny od lat wiernie służy?

Ale szczególnie groteskowo przedstawiają się jego wynurzenia dotyczące tej kwestii sprzed dwóch lat, kiedy to ważyła się kwestia przyjęcia przez Polskę uchodźców, którymi zamierzały się z nami podzielić kraje, które wcześniej ich zapraszały:

„My uratowaliśmy w 2015 roku Polskę przed niekontrolowanymi kwotami uchodźczymi. Było trzy tygodnie przed wyborami parlamentarnymi, kiedy bardzo twardo stawialiśmy w Brukseli kwestie solidarnego zaangażowania się w te sprawy, ale także pilnowania tego, żebyśmy mieli wpływ na to, kto do Polski może trafić” – powiedział Schetyna.

Nie ma chyba w Polsce nikogo, kto by nie pamiętał, jak w 2015 roku, tuż przed wyborami, rząd Ewy Kopacz zaakceptował unijną decyzję o podziale uchodźców, którzy przybywali wówczas do Europy. Ogólnie rozdzielonych miało zostać 120 tys. osób. Polsce miało przypaść ponad 6 tys. uchodźców. Na początek… Ostatecznie PO wybory przegrały i uchodźcy do Polski nie przyjechali…

Dopytywany, czy PO jest gotowa, w geście solidarności, przyjąć uchodźców, Schetyna teraz odpowiada: „Oczywiście, Polska musi mieć tą solidarność i zawsze miała, miała w 2015 roku” – powiedział Schetyna. Jak podkreślił, to wynika z Konwencji Genewskiej i obecności Polski w Unii Europejskiej.

Jego zdaniem, jeśli powtórzy się fala napływu imigrantów i uchodźców jak ta w 2015 roku, to Polska „musi być krajem, który jest na tyle odpowiedzialny, że ma partnerów i jest w stanie zbudować wizję podziału tych kwot, bo one się pojawią, taką która będzie przez Polskę do zaakceptowania”.

WK

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!