Wiadomości

San Francisco: Chcą po 5 mln dolarów dla każdego czarnoskórego mieszkańca miasta jako rekompensatę za niewolnictwo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zespół ds. reparacji za niewolnictwo proponuje 5 mln dolarów dla każdego czarnoskórego mieszkańca miasta uznanego za uprawnionego jako rekompensatę za “dekady krzywd, których doświadczyli”. W sumie 50 miliardów $. Budżet miasta to 14 mld dolarów.

„Płatność ryczałtowa zrekompensowałaby dotkniętą populację… i zrekompensowałaby straty gospodarcze i straty związane z możliwościami, które wspólnie ponieśli Czarni mieszkańcy San Francisco w wyniku zarówno umyślnych decyzji, jak i niezamierzonych szkód utrwalonych przez politykę miasta” – oznajmił Komitet Doradczy ds. Odszkodowań dla Afroamerykanów z San Francisco w projekcie raportu opublikowanym w zeszłym miesiącu, donosi Fox News Digital.​

Propozycja może kosztować miasto, które ma budżet na lata 2022-2023 w wysokości 14 miliardów dolarów, około 50 miliardów dolarów, podał Daily Mail. Komisja zaproponowała również wymazanie wszystkich długów związanych z pożyczkami edukacyjnymi, osobistymi, kartami kredytowymi i chwilówkami dla czarnych gospodarstw domowych.

15-osobowy komitet został powołany przez w maju 2021 r. Oddzielna grupa zadaniowa utworzona przez ustawodawcę Kalifornii również bada reparacje. Raport grupy miejskiej mówi: „Odszkodowanie musi być odpowiednie, skuteczne, szybkie i powinno być proporcjonalne do wagi naruszeń i poniesionych szkód”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!