Wiadomości

Samobieżne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe POPRAD trafiły na wyposażenie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W minionym tygodniu trzy sztuki Samobieżnego Zestawu Rakietowego POPRAD trafiły na wyposażenie dywizjonu przeciwlotniczego 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy POPRAD jest przeznaczony do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu.

SPZR POPRAD może być wykorzystywany do osłony kolumn wojskowych, miejsc postoju, stanowisk dowodzenia i zgrupowań itp. przed uderzeniami środków napadu powietrznego. Zestaw montowany jest standardowo na podwoziu samochodu ŻUBR-P.

Podstawowe funkcje SPZR POPRAD realizowane są przez zintegrowaną głowicę śledząco-celowniczą posiadającą napędy o wysokiej dynamice i dokładności. Zestaw sensorów elektrooptycznych (kamera termalna, kamera światła dziennego i dalmierz laserowy) współpracuje z układem automatycznego śledzenia celu (wideotraker). Wskazanie celów odbywa się za pośrednictwem danych, przekazywanych kanałem cyfrowym z systemu zautomatyzowanego kierowania obroną przeciwlotniczą lub jest realizowane w sposób autonomiczny. W skład zestawu wchodzi komputer kierowania ogniem, system nawigacji i orientowania oraz urządzenie zapytujące „swój-obcy”.

Docelowo w najbliższym czasie do Brygady trafi jeszcze sześć sztuk tego najnowocześniejszego sprzętu obrony przeciwlotniczej, jakim jest POPRAD.

Czytaj też:

Wisła, Narew, Poprad, Pilica, czyli jaka przyszłość obrony przeciwlotniczej?

/wojsko-polskie.pl/15bz/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!