Polska Wiadomości

Sąd w Warszawie unieważnił zmianę nazwy Al. Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie unieważnił zmianę nazwy Trasy Łazienkowskiej. Wcześniej wojewoda zadecydował, że ulica zostanie nazwana ul. Lecha Kaczyńskiego. Sąd Administracyjny unieważnił jednak tę decyzję i pozostanie stara nazwa – Al. Armii Ludowej. Czy to ostatnie podrygi postkomuny?

–  Sąd dokonuje oceny pod względem jej zgodności z prawem. Chcę wyraźnie wskazać, że w żaden sposób nie wchodzi w naturę historyczną czy polityczną. Sąd nie jest władny i nie ocenia polityki historycznej. Może jedynie wystawić ocenę decyzji wojewody mazowieckiego w związku z jej nieskładnością z prawem – podkreślił sędzia.

W listopadzie 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, wydając zarządzenia zastępcze, zdecydował o zmianie nazw 47 kolejnych ulic, w tym al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego.

Poza zmianą al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego rozpoznano też m.in. skargi na zmiany nazw ulic: z 17 stycznia na Komitetu Obrony Robotników, z Stanisława Kulczyńskiego na Rodziny Ulmów, z Ststanisława Wrońskiego na Anny Walentynowicz, z Sylwestra Bartosika na Grzegorza Przemyka, z Teodora Duracza na Zbigniewa Romaszewskiego, z Franciszka Bartoszka na Stanisława Pyjasa oraz z Jana Wasilkowskiego na Wojciecha Kilara.

Większość pozostałych skarg miasta na zmiany nazw ulic sąd ma rozpoznać we wtorek i w środę.

Źródło: telewizjarepublika.pl, TVP Info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!