Wiadomości

Sąd w Grodnie skazał na 8 lat więzienia Andrzeja Poczobuta

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd w Grodnie skazał na 8 lat więzienia Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi, przewodniczącego Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi.

Andrzej Poczobut został oskarżony o popełnienie umyślnych działań mających na celu „podżeganie do wrogości narodowo-religijnej na tle przynależności narodowej, wyznaniowej, językowej” i o „nawoływanie do sankcji mających na celu zaszkodzenie bezpieczeństwu narodowemu”.

“Potępiamy niesprawiedliwy wyrok wydany przez sąd autorytarnego państwa. Andrzej Poczobut to polski i białoruski patriota. Stoimy za nim i będziemy stać. Nadejdzie dzień kiedy wolny Andrzej Poczobut i białoruscy Polacy będą mogli żyć na wolnej Białorusi” – napisał na twitterze rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Andrzej Poczobut został aresztowany w marcu 2021 roku, razem z szefową zdelegalizowanego przez białoruski reżim Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys, a także innymi członkiniami ZPB – Ireną Biernacką, Marią Tiszkowską i Anną Paniszewą – które dzięki staraniom polskich władz opuściły Białoruś. Jego działania, takie jak publikowanie artykułów historycznych o Armii Krajowej czy też kultywowanie polskich tradycji, zostały określone mianem „rehabilitacji nazizmu”. W październiku Poczobut został wpisany na listę „osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną”. Jest także oskarżony o wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!