Wiadomości

Sąd w Gdańsku skazał obrońców Krzyża

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

12 stycznia 2017 r. Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał na wysokie kary pieniężne osoby, które stanęły w obronie Krzyża upamiętniającego zamordowanie przez konfidenta Gestapo Polskiego Patrioty – por. Józefa Dambka.

 

Prywatny właściciel ziemi oskarżył członków Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” o kierowanie gróźb karalnych, wdarcie się na ogrodzony teren, uszkodzenie mienia i pobicie. Sprawa ciągnie się od 2007 roku.

 

Skazane zostały dwie starsze schorowane osoby – Wanda Mieloszyńska i Ryszard Górny, którym sąd wymierzył kary grzywny po 2 tys zł.

 

Zgromadzona na sali publiczność nie kryła oburzenia, głośno wyrażając swoje niezadowolenie. Wyrok nie jest prawomocny – obrońca oskarżonych, mecenas Wanda Moszczyńska, zapowiedziała złożenie apelacji.

 

– Wyrok został oparty na błędnych ustaleniach faktycznych. Sąd dał wiarę tylko twierdzeniom oskarżycieli. W ogóle nie uwzględnił stanowiska oskarżonych. Oni wystąpili nie w swojej prywatnej sprawie, a wykazali się postawą obywatelską i próbowali wyjaśnić przyczyny zbezczeszczenia krzyża i zniszczenia pomnika poświęconego porucznikowi Józefowi Dambkowi – powiedziała mecenas Wanda Moszczyńska.

 

/s-pl.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!