Wiadomości

Sąd uniewinnił oskarżonego o gwałt byłego prezydenta Olsztyna

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd Rejonowy w Olsztynie uniewinnił byłego prezydenta tego miasta Czesława Jerzego Małkowskiego od zarzutów gwałtu. Wyrok zapadł w drugim procesie, jest nieprawomocny.

Uzasadnienie wyroku w sprawie Małkowskiego nie jest znane, ponieważ proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Małkowski jest w sądzie. Uzasadnienia wyroku razem z nim słuchają jego znajomi, którzy przyszli z nim do sądu.

Sprawa Małkowskiego była rozpoznawana drugi raz, poprzedni wyrok – pięć lat więzienia, który wydał sąd w Ostródzie – został uchylony.

W 2015 r. (po czteroletnim procesie) Sąd Rejonowy w Ostródzie skazał Małkowskiego na pięć lat więzienia i zakazał przez sześć lat sprawowania kierowniczych stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego. Małkowski został wówczas uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży oraz jej molestowania – przy czym, w ocenie sądu – czynów tych miał się dopuścić, wykorzystując relację zależności.

Sąd Okręgowy w Elblągu rozpatrując apelację uchylił jednak wyrok i sprawę skierował do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji. Rozpatrywał ją teraz Sąd Rejonowy w Olsztynie.

Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r., przez prawie dwie kadencje – do 2008 r., gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym po wybuchu tzw. seksafery w ratuszu.

Mimo toczącego się śledztwa, a potem nierozstrzygniętej sprawy przed sądem, Małkowski trzykrotnie w 2010 r., 2014 r. i 2018 r. kandydował na prezydenta Olsztyna. Za każdym razem przegrywał w II turze z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem. Zdobywał natomiast mandat radnego, który obecnie także sprawuje. Małkowski przez cały czas trwania sprawy zapewniał o swojej niewinności.

Były adwokat Małkowskiego Ryszard Afeltowicz ocenił, że należy się spodziewać apelacji prokuratury.

Wyroku wysłuchał m.in. były adwokat Małkowskiego Ryszard Afeltowicz, który ocenił, że w związku z piątkowym orzeczeniem należy się spodziewać apelacji prokuratury. – Ale nie sądzę, by ten wyrok mógł być w apelacji zmieniony – dodał adwokat. Afeltowicz przyznał, że „tylko trochę jest zdziwiony wyrokiem”.

– Ale nie wykluczałem uniewinnienia. Walczyłem o nie, gdy przez 7 lat broniłem pana Małkowskiego – przyznał adwokat. W procesie rozstrzyganym przez sąd w Olsztynie Afeltowicz nie reprezentował już Małkowskiego. W związku z tym mecenas przyznał, że nie wie, co sprawiło, że wyrok sądu w Olsztynie tak diametralnie różni się od wyroku sądu w Ostródzie, który skazał Małkowskiego na 5 lat więzienia.

– Nie sądzę, by wpływ na to miał fakt, że w Ostródzie sprawę rozstrzygała sędzia kobieta, a w Olsztynie mężczyzna – powiedział Afeltowicz.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!